در رختکن اشک‌ ما درآمد

داوید ویا درباره تیم ملی اسپانیا، بارسلونا و ژوزه مورینیو

در رختکن اشک‌ ما درآمد

 

داوید ویا، ستاره تیم ملی اسپانیا و خرید جدید بارسلونا در گفت و گو با «مارکا» از اهدافش برای فصل بعد سخن گفت. او که حالا قهرمانی اروپا و جهان را در کارنامه دارد، اشاره کرد: «می‌خواهم بیشتر ببرم، جام‌های بیشتر، افتخارات شخصی بیشتر، گل‌های بیشتر... می‌خواهم لالیگا و لیگ قهرمانان را فتح کنم.»
ویا همچنین فاش کرد روزهای بعد از باخت اسپانیا مقابل سوییس در بازی اول تیم از بدترین روزهای زندگی‌اش به عنوان یک بازیکن فوتبال بوده است: «آن سه یا چهار روز قبل از دیدار با هندوراس خیلی بد بودند و روز قبل از مسابقه با شیلی (دیدار آخر اسپانیا در دور گروهی) شاید بدتر هم بود. این سخت‌ترین بازی‌مان بود و با شرایطی که وجود داشت، می‌دانستیم حتی ممکن است با وجود اینکه نسبت به آنها تیم بهتری بودیم، حذف شویم. یک اخراج، یک پنالتی، یک روز بدشانسی آوردن، که مثلا آنها یک توپ برگشتی را گل می‌کنند و تو نمی‌توانی گل بزنی، هر چیزی می‌توانست رخ دهد که ما را در دور گروهی حذف کند. قبل از بازی در رختکن ساکت بودیم. تمرکز کرده بودیم... مسافت هتل تا زمین مسابقه... هیچ وقت در عمرم این قدر عصبی نبودم.»
مسابقه با پرتغال هم برای ویا لذت‌بخش‌ترین مسابقه جام بوده. اسپانیا در یک هشتم با تک گل او پرتغال را برد و صعود کرد: «بهترین احساس را در این بازی داشتم. هر بار که توپ را می‌گرفتم و با بازیکن حریف روبرو می‌شدم، حس می‌کردم چابک هستم و حس می‌کردم اگر یک طرف بروم، دفاع روبرویم سمت دیگری خواهد رفت.»
ویا از این پرده برداشت که پدرش یکی از بزرگترین منتقدان او است و بعد از اینکه در دیدار با هندوراس یک پنالتی را از دست داده، جایی به او توپیده: «از من انتقاد کرد ولی از این هم که جلوی پاراگوئه پنالتی را نزدم، خوشش نیامد. به ژابی گفتم که می‌خواهم پنالتی را بزنم ولی به نشانه احترام گذاشتم برود بزند.»
ویا همچنین در واکنش به آنهایی که او را نامزد توپ طلا می‌دانند گفت ایکر کاسیاس، کاپیتان و دروازه‌بان تیم ملی از او سزاوارتر است: «ایکر برای ما یک مرجع و مهمترین بازیکن‌مان است. وقتی مشکلی باشد، همیشه او است که از ما حمایت می‌کند.»
«ال گواخه» از شگفتی‌اش هم سخن گفت، شگفتی که از سیل جمعیت و بزرگی جشن قهرمانی در مادرید پدید آمده بود: «روزی که جام ملت‌های اروپا را بردیم، واقعا روز مهمی بود ولی جام جهانی خیلی بزرگتر بود. خیابان‌ها کاملا پر از مردم بود. شگفت‌انگیز بود.» ویا همچنین معتقد است اگر قهرمان جهان نمی‌شدند، رسیدن به فینال به درد نمی‌خورده: «بعضی رسانه‌ها نوشتند که اگر می‌باختیم هم باز قهرمان می‌بودیم ولی همه‌مان می‌دانستیم اگر ببازیم، گذاشته‌ایم فرصت بی‌نظیری از دست برود. همه کارهایی هم که انجام داده بودیم، بی‌ثمر می‌ماند و کسی چه می‌داند تا 4 سال بعد هر کدام ما چه می‌شویم. این طولانی‌ترین بازی عمرم بود و شنیدن صدای سوت داور خیلی لذت‌بخش بود. در رختکن همه‌ اشک ریختیم. بعداز اینکه دیدم ایکر پس از گل اینیستا دارد گریه می‌کند، خیلی احساساتی شدم. پپه رینا کنار زمین داشت سعی می‌کرد به او دلداری بدهد و تقریبا رفت توی زمین تا با او حرف بزند... مثل یک بچه گریه می‌کردم. همچنان در رویاهایم آن تجربه فوق‌العاده را تکرار می‌کنم.»
اکنون جام جهانی تمام شده و نوبت بارسلونا است: «آرزو دارم تا کنار پپ «گواردیولا» تمرین کنم، نه فقط به خاطر آنچه که او به تو ارائه می‌کند بلکه به خاطر آنچه از هم‌تیمی‌هایم شنیده‌ام. آنها به من می‌گویند او مربی است که کمکت می‌کند هم کارهای انفرادی و هم کارهای تیمی‌ات را بهتر بکنی. پویول با آن همه تجربه به من گفته هیچ وقت مربی مثل گواردیولا نداشته. قبل از اینکه با بارسا قرارداد ببندم، کلی پیامک از او (پپ) دریافت کردم و فکر می‌کنم وقتی سرانجام قرارداد بستم، مایه آرامش خیال من و او شد... در هر سه پست هجومی شیوه 3-3-4 راحتم. شک دارم من را در خط میانی قرار بدهد.»
او با اشاره به رقابت رئال مادرید- بارسا فاش کرد که در تیم ملی در این باره شوخی هم نمی‌شده ولی او از اینکه می‌تواند در ال‌کلاسیکو بازی کند، خیلی هیجان زده است: «برای تنش آن بازی دقیقه شماری می‌کنم. لحظاتی مثل این می‌توانند سرنوشت لالیگا را مشخص کنند، درست مثل فصل قبل. بازی‌هایی تماشایی از آب در می‌آیند و برای تجربه آن صبرم سرآمده.»
رئال‌مادرید با به خدمت گرفتن ژوزه مربی، بیش از پیش برای بارسلونا خطرناک شده، آیا حضور مورینیو به بارسا انگیزه بیشتری می‌دهد؟ «من فقط چند روز آنجا بوده‌ام ولی بله، بارسا انگیزه مضاعفی پیدا کرده، به خصوص با توجه به آنچه فصل قبل اتفاق افتاده (اشاره به بازی‌های بارسا با اینتر مورینیو).»

/ 0 نظر / 12 بازدید