انرژی خورشیدی

مساله خیلی ساده است: روش‌هایی که در عصر حاضر برای تامین انرژی استفاده می‌کنیم خیلی زود تماممی‌شوند و از طرفی ضرر این منبع‌ها بر محیط زیست ما بر هیچ کس پوشیدهنیست. عمر سوخت‌های فسیلی به‌زحمت به عمر ما قد بدهد و انرژی هسته‌ای نیزبا وجود تولید حجم زیادی از انرژی منابع بسیار محدود و زباله‌های خطرناکیدارد. انرژی‌های آب، باد و زمینی نیز محدودیت‌های زمانی، مکانی و هزینه‌ایخاص خود را دارا هستند. اما یک منبع ایده‌آل برای انرژی، انرژی خورشیدیاست.


اینمنبع انرژی بسیار پاک بوده و قابل تجدید است. در برخی از کشورها از اینمنبع برای تامین انرژی در بسیاری از موارد مانند ماشین و خانه استفادهمی‌شود. با این وجود یکی از محدودیت‌های خانه‌های خورشیدی ایجاد شده بافناوری خورشیدی،تامین انرژی لازم در طول زمان شب است که نور خورشید وجود ندارد. دانیل نُسرا «Daniel Nocera»از پژوهش‌گرانانستیتوی فناوری ماساچوست «MIT»  با ساخت کاتالیستی ارزان و خود‌‍تجدید‌شونده این مشکل را حل کرده است. ویبا استفاده از این کاتالیست موفق شد که با استفاده از نور خورشید در طولروز منجر به هیدرولیز آب به مولکول‌های اکسیژن و هیدروژن شده که اینمولکول‌ها نیز در طول شب با ورود به درون محفظه سلول‌های سوختی و ترکیبمجدد با همدیگر منجر به تولید الکتریسیته می‌شوند. انرژی تولید‌شده واردمسیرهای طراحی شده  گشته و حتی از آن می‌توان به منظور شارژ مجددماشین‌های الکتریکی نیز استفاده نمود. نمونه‌ی یک خانه‌ی موردنظر نُسرا دردر شکل زیر می‌توانید مشاهده کنید.

 


ایده‌یپروفسور نُسرا ساده است. در طول روز که انرژی به‌طور مستقیم از نور خورشیددریافت و از طریق باتری‌های خورشیدی که در پشت‌بام خانه نصب شده است بهانرژی الکتریکی تبدیل می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در طول شبکه خورشید خاموش می‌شود! چه؟ نُسرا یک راه‌حل بی‌دردسر پیشنهاد کرده است. انرژی الکتریکی تولید شده در طول روز وارد کالیزورهای آبی می‌شوند. همان‌طور که در شکل روبه‌رو می‌بینید این انرژی اتم‌های هیدروژن و اکسیژنآب را از هم جدا می‌کند. از به‌هم پیوستن دوباره‌ی این اتم‌ها در یک سلولسوختی انرژی آزاد شده و می‌توان در طول شب از آن استفاده نمود.
پروفسور نُسرا ادعا کرده است که این انرژی نیازهای روزمره‌ی ما را پاسخ می‌دهد، حتی می‌توانیم اتومبیل برقی خود را با آن شارژ کنیم!/ 3 نظر / 4 بازدید
پويان

سلام خوبي؟ با شعري در مورد آلودگي هوا بروزم خيلي خوشحال ميشم سر بزني منتظر حضور گرمت هستم موفق و پيروز باشي دوست عزيز

پويان

سلام دوست عزيز قشنگ بود . با يه شعر در مورد آلودگي هوا بروزم خوشحال ميشم سر بزني منتظر خضور گرمت هستم

پیمان

سلام مهدی میخوام باهم دوست بشیم بهم پیام بده لطفا 09355497801 دوستت دارم من پیمان هستم