کیا Ray‏ هیبرید کانسپت 2010

کیا Ray‏ هیبرید کانسپت 2010

         «مجله ماشین» - kma یا همان کیاموتورز ایالات متحده در نمایشگاه 2010 خودروی شیکاگو با هدف جایگزینی سوخت‏های جدید در سراسر دنیا به‏جای سوخت‏های فسیلی در قالب یک برنامه تحقیقاتی روی موتورهای کیا به نام eco dynamic اقدام به تولید خودروهای برقی کرد که بورگو الکتریکی، کیا سید‏ هیبرید و سورنتو‏ هیبرید از آن دسته محسوب می‏شوند و حال نوبت به مدلی با نام ray رسیده است.
به گزارش خبرنگار «مجله ماشین»، ray یک کانسپت چهار نفره است که روی پلت‏فرم forte سوار شده و با کمک مواد بسیار سبک، سقف هگزاگونال (با لایه‏های جذب‏کننده انرژی خورشیدی) و سیستم خودکار کنترل دما به‏عنوان پنجمین محصول کیاموتورز محسوب می‏شود که در استودیوی طراحی مرکزی کیا در ایرواین کالیفرنیا در سال 2009 طراحی شد.
در واقع طراحان معتقدند به‏دلیل استفاده از خطوط تند آیرودینامیک روی بدنه و شیشه بسیار کشیده که از جلو تا دوسوم عقب را پوشش داده، به‏وجود آوردن کمترین میزان فاصله چرخ‏ها تا اطاق، اگزوزهای uشکل و یا در‏هایی که خلاف جهت یکدیگر باز می‏شوند همچنین چراغ‏های منحنی گونه عقب همانند طراحی هواپیما است.
در داخل هم چنین المان‏هایی به چشم می‏خورد و بخش عمده قطعات داخلی از مواد قابل بازیافت تولید شده است. حتی به غیر از نمایشگر پنل شکلی که روی کنسول وسط شبیه به یک مستطیل آیرودینامیک است و نشان‏دهنده میزان دمای داخل و بیرون، سرعت و یا انرژی باقی‏مانده در باطری است، سقف نیز دارای تکنولوژی بوده که در صورت تابش آفتاب شدید به کمک سیستم هوشمند تهویه مطبوع داخلی اجازه نمی‏دهد داخل اطاق گرم و برای سرنشنیان غیرقابل تحمل شود.
با این صفحه نمایشگر لمسی بسیار سبک می‏توان حتی پیشرانه را خاموش و روشن کرد و یا خودرو را در دنده قرار داد، همچنین به یک سیستم اطلاع‏رسانی-سرگرمی ساخته شده توسط ماکروسافت متصل است که پخش‏کننده فیلم و موسیقی و حتی منتقل‏کننده‏اش روی تلفن همراه به کمک سیستم بلوتوث است.
کیا ray برقی با دارا بودن ضریب پسار 25/0cd و سیستم فرمان بی‏سیم دارای پیشرانه 4/1 لیتری gamma از نوع gdi با قدرت 153 اسب‏بخار و یک موتور الکتریکی 78 کیلوواتی است که انرژی خود را از یک باطری لیتیومی پلیمری می‏گیرد که در کل می‏تواند 1200 کیلومتر جوابگو باشد. این خودرو که قادر به رسیدن به حداکثر سرعت 175 کیلومتر در ساعت است در حالت hev 3 لیتر سوخت در هر 100 کیلومتر و در حالت برقی 16/1 لیتر سوخت در هر 100 کیلومتر می‏سوزاند که با توجه به رینگ‏های 20 اینچی و تایرهای 195 با دیواره 50 که ضد اصطکاک هم هستند دارای طول 4/4، عرض 8/1، ارتفاع 3/1 متر و فواصل اکسل‏های 7/2 متر بوده و در کل نشان‏دهنده رشد کیا در پرداختن به تولید خودروهای مفهومی برقی برای نسل آینده است.

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 14 بازدید