مکعب هوش

ین بهترین روش و آموزش حل مکعب روبیک یا همان مکعب جادویی هست که خیلی ها دنبال روش آسان حل اون می گردن ولی چیزی گیرشون نمی آید . بعضی ها هم وقتشون ارزشمنده و می خواهند روش حل سریع اون البته سخت اونو یاد بگیرند .

اول یه کوچولو درباره این مکعب

مکعب روبیک یک جورچین مکانیکی است که در سال ۱۹۷۴ توسط یک مجسمه‌ساز و پروفسور معماری ( مجارستانی ) به نام ارنو روبیک ابداع و اختراع شد و امروز خیلی ها یکی تو خانه هایشان دارند  .مکعب روبیک سه مدل دارد یکی ۲×۲×۲  همان (روبیک جیبی) که خیلی آسونه ، یکی ۳×۳×۳ (روبیک انتقام)  همین که همه دارند و دیگری ۵×۵×۵ (روبیک پرفسورها) که کار حضرت فیله حل کردنش.

روبیک پرفسورها
نوع ۳×۳×۳ آن که رایجترین آنهاست نه ( 9 )  سطح مربع شکل در هر طرف دارد، در مجموع پنجاه و چهار سطح می‌شوند که به اندازه بیست و هفت مکعب کوچک به هم چسبیده فضا را اشغال می‌کند. سطح مکعب روبیک را شش رنگ پوشانده‌است، هر وجه یک رنگ. مخترع آن نام مکعب جادویی را برای آن انتخاب کرد که در سال ۱۹۸۰ با نام مکعب روبیک در جهان پخش شد و  مطمئنا می‌توان گفت که پرفروش ترین اسباب بازی جهان است و خواهد بود .

 

پرفروش ترین اسباب بازی جهان

روش کار

اندازه هر طرف مکعب حدوداْ برابر ۵٫۷۱۵ سانتیمتر و شامل بیست و شش مکعب کوچک است. مرکز هر وجه تنها نمای مکعب است و متصل به مرکز مکعب ها هستند و این برا اونه که دیگر مکعب‌ ها به آن متصل شوند و توانایی چرخش را داشته باشند. پس بیست و یک قطعه وجود دارد، هسته مرکزی سه محور متقاطع دارد که مرکز شش قطعه روی محورها را نگه داشته و به آنها و بیست مکعب کوچک پلاستیکی دیگر اجازه چرخش می‌دهد. مکعب روبیک دارای دوازده زاویه هست که دو رنگ را نشان می‌دهد، و هشت گوشه که سه رنگ را نشان می‌دهد، هر زاویهدو یا سه رنگ متفاوت را نشان می‌دهد،  در اغلب مکعب های روبیک رنگ قرمز در مقابل رنگ نارنجی است ، زرد مقابل سفید و سبز مقابل آبی و اگر مال شما این طور نبود اصلا نگران نباشید چون با یه کم فکر و درایت با مکعب خودتان تطبیغ خواهید داد .

در مکعب معمولی (۳×۳×۳) روبیک امکان وجود (۸! × ۳۸−۱) × (۱۲! × ۲۱۲−۱)/۲ یا همان " ۴۳٬۲۵۲٬۰۰۳٬۲۷۴٬۴۸۹٬۸۵۶٬۰۰۰" حالت مختلف وجود دارد .

مکعب روبیک 

مقدمه برای آشنایی بیشتر

همان طور که مکعب خود را می بینید ، این مکعب رنگی است. در کل شش رنگ در آن وجود دارد که در نهایت باید طوری آن را کنار هم بچینیم که هر وجه مکعب تنها شامل یک رنگ باشد. البته روش حل آن را آسان است ولی نمی توان به راحتی حفظ کرد و فهمید . کمی پیچیده است و باید تمرین فراوان شود. فقط به عنوان نکته  مهم بدانیم که مرکز هر وجه فقط یک رنگ است (حتی در حالات به هم ریخته) و ... این مرکز ها به هیچ وجه تغییر موقعیت ندارند و سر جای درست خود هستند. این نکته را باید در چیدن رنگ ها بدانیم، وقتی که مرکز وجهی مثلاً سفید است یعنی کاملاً آن وجه باید سفید شود.
در  اینجا یه نرم افزار گذاشتم که مکعب شما را به صورت سه بعدی حل می کنه .

نرم افزار حل کننده مکعب روبیک

باید بدونین که روش حل اونو  من کاملا آموزش می دهم که همه بتونن مثل این نرم افزار به حل کننده ( سلور ) مکعب روبیک باشند . ما این مکعب را زمانی یک مکعب روبیک حل شده می‌نامیم که تمام وجوه مکعب ما یک‌رنگ شوند یعنی شش وجه مکعب ، هر یک دارای یک‌رنگ باشند. به‌عبارت دیگر وقتی 9 مربع واحد برای هر سطح از مکعب ما به یک رنگ شوند، می‌گوییم مکعب روبیک ما حل شده است!

حل مکعب روبیک با کم‌ترین حرکت‌ها و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، یک مسابقه‌ است که به‌طور سالیانه در جهان با همین نام برگزار می‌شود. مکعب روبیک در دهه‌ هشتاد  به یک بازی بین‌المللی تبدیل شد و پس از ۲۵ سال هم‌چنان علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب می‌کند.  رکورد جهانی حل معمای مکعب روبیک در اردیبهشت 1386 (مه 2007 میلادی) شکسته شد. «تیبو ژاکینو» فرانسوی توانست در مدت  9.86  ثانیه معمای مکعب روبیک را حل کند.

حالا روش حل

روش حل مکعب روبیک به روش لایه به لایه

روش حل مکعب روبیک ( به روش لایه به لایه ) اول باید یه سری اطلاعات یاد بگیرید .

اصطلاحات

  F: سطح جلویی       ---      B: سطح پشتی          ---     R: سطح راست  
L: سطح چپی          ---      U: سطح بالایی           ---     D: سطح پائینی

یک حرف به تنهایی (مثلاً F ) یعنی سطح جلویی رو 90 درجه در جهت عقربه‌های ساعت (ساعت‌گرد) بچرخونین.
یک حرف به همراه اپوستروف (مثلاً 'F ) یعنی اون سطح رو 90 درجه در خلاف جهت عقربه‌های ساعت (پاد ساعت‌گرد) بچرخونین.
یک حرف به همراه عدد 2 (مثلاً F2) یعنی اون سطح رو 180 درجه (جهت اون فرق نمیکنه) بچرخونین.
پس الگوریتم R U' L2 یعنی سطح راستی رو 90 درجه ساعت‌گرد سپس سطح بالایی رو 90 درجه پاد ساعت‌گرد و در آخر سطح چپی رو 180 درجه بچرخونید.

روش مرتب کردن مکعب روبیک 

روش مرتب کردن مکعب روبیک

روش مرتب کردن مکعب روبیکروش مرتب کردن مکعب روبیک


همان طور که گفتیم این روش حل براساس لایه‌بندی مکعب روبیک هست. اگه "مکعب ِ روبیک" رو به صورت افقی به 3 لایۀ مجزا تقسیم کنیم لایۀ بالایی که اول مرتب می شود را لایۀ اول، دومین لایه رو لایۀ میانی و لایۀ پائینی که آخر همه مرتب میشه را لایۀ یایانی می‌نامیم. ما می‌خوایم این لایه‌ها رو به ترتیب از بالا به پائین مرتب نماییم.
نکته : این نکته مهم هست که یک رنگ را به عنوان سطح بالایی انتخاب کنید و برای افزایش سرعت عمل هایتان همیشه با آن کار کنید. من معمولاً با رنگ " سفید"  کار می کنم چون خیلی به چشم می آید و لایه های بالایی هم راحت تر مرتب می شوند. توضیحات مطلب هم با فرض این هست که رنگ " سفید " به عنوان سطح بالایی انتخاب شده است . بعداً که دستتان راه افتاد می توانید از هر رنگی به عنوان سطح بالایی استفاده نمایید . پس نگران نباشید .

مرتب کردن لایۀ اول

مرتب کردن این لایه 2 مرحله دارد که من آن را درعرض به چشم بهم زدن درست می کنم پس خیلی ساده است پس فعلاً نگران نباشید  :
1- شکل دادن یک صلیب چهار طرفه تا لایه میانی
شکل دادن صلیب کار سختی نیست. کافی است چهار  تا قسمت لبه‌ای در لایۀ اول ( لبه‌هایی که یه سمت آن ها سفید رنگ هست) رو سر جاهایشان قرار بدهید. فقط بدانید که آخر این مرحله باید مکعب روبیک شما باید کاملا شبیه شکل زیر باشد. اگر تو این لایه گیر کردی نگران نباشید . از تجربه کم تان است . بعد ها به خودتان خنده خواهید زد .

مرتب کردن لایۀ اول

2- قرار دادن گوشه‌های لایۀ اول هر گوشه به صورت جداگونه تا صلیب سفید تبدیل به یک مربع شود .
وقتی صلیب رو شکل دادیند برای تکمیل کردن لایۀ اول کافی است گوشه‌های این لایه رو به صورت تک تک در جای خودشان بگذارید. اولین گوشه‌ها رو پیدا کنید. آن ها در یکی از لایه‌های اول یا آخر هستند چون عزیزم لایۀ میانی قطعۀ گوشه‌ای ندارد. این قسمت را یک بار انجام بدهی یاد می گیری و بدون الگوریتم هم می توانید انجامش بدهید اما برای این که بعضی هاتان تازه کارید اول کاری مغزتان گیریپاش نکند الگوریتم‌ این مرحله رو به صورت تصویری نشو نتون می دهم.

قرار دادن گوشه‌های لایۀ اول هر گوشه به صورت جداگونه تا صلیب سفید تبدیل به یک مربع شود

تو این مرحله چند تا نکته هستش که باید بهشون توجه کنین:

- بهتر است کار رو با گوشه‌ای از لایۀ اول شروع کنید که در لایۀ آخر قرار دارد. بعداً خودتان می فهمید چرا ؟
- اگه چند تا از گوشه‌های لایۀ اول در لایۀ آخر قرار دارن کار رو با گوشه‌ای شروع کنین که رنگ سفیدش به سمت پائین (روی سطح پائینی) نباشد.
- اگه گوشه‌ای در لایۀ اول قرار داره ولی جای اون اشتباه  یا برعکس هست و باید اون رو به لایۀ آخر بیارید و دوباره سر جایش بگذارید . ( این هایی که می گم شاید  الآن بدردتا نخوره ولی بعدا بدرتان می خورهد)
در پایان این مرحله باید مکعب روبیک تان شبیه به شکل زیر باشد . مطمئنا به این شکل رسیده اید .

قرار دادن گوشه‌های لایۀ اول

راستی به قسمت های خاکستری کاری نداشته باشید . فقط رنگی ها را در نظر دارید . اگر تو این مرحله گیر کردید به هیج وجه نگران نباشید چون من که الآن این مکعب را فولم ( شاید جاش نباشه بگم که این مکعبو تو کمتر از سه دقیقه درست کردم البته با این روش .  که اگر روش لارس پتروس که تو قسمت بعدی توضیح دادم و یه کمی درک عمقی می خواهد بروم مکعب را تو کمتر از دو دقیقه درست می کنم . ) تو این مرحله گیر داشتم و می دونم  گیرم به خاطر چی بود .  جای الگوریم ها رو اشتباه داشتم و می دانید که تو بیشتر سایت ها جای این الگوریتم ها رو به شما اشتباه می گویند . ولی من این الگورتم ها رو تبدیل به عکس کردم که جای هیچ اشتباهی نباشد . ول کنید بریم قسمت میانی مکعب .

لایه میانی
مرتب کردن این لایه تنها یک مرحله داره:
1- قرار دادن لبه‌های لایۀ میانی (هر لبه به صورت جداگونه)
اول آن قسمت میانی که دارای دو رنگ در شکل آبی - قرمز است را به سمت خودتان بگیرید و برای انجام این مرحله از دو الگوریتم زیر استفاده کنید. البته برای هر قسمت باید یک دور الگوریتم ها رو انجام بدهید . این مرحله که به نظر من راحت ترین مرحله هست . انگار این الگوریتم ها تو مغز انسان هست . یه دور انجام بدهی فول می شوی ولی برای بقیه الگوریم ها پدر آدم در می آد .

قرار دادن لبه‌های لایۀ میانی


تذکر بسیار مهم : هنگام اجرای الگوریتم‌ها باید رنگ آبی به سمت خودتان (سطح جلویی شما) باشد. البته تا موقعی که یاد بگیرید . بعدا واسه خودتان به روبیک سلور شدید به ما می خندینو میگین چقدر توضیح می داد .
آخر این مرحله باید 2 لایۀ بالایی مکعب _ روبیک تان مرتب شده باشد . اگر نشد نگران نشوید به کم با روبیکتان ور برید و برا خودتان الگوریتم بنویسید و انجام بدید تا دستتون راه بیافته و تجربتون زیاد بشه .

لایۀ آخر
اگر تا حالا مراحل رو با سلامتی کامل طی کرده باشید به این مرحله که حساس ترین مرحله است و کوچکترین اشتباهی منجر به دباره انجام شدن مراحل قبلی می شود می رسید .
مرتب کردن لایۀ آخر چهار مرحله دارد:
توجه: اکنون مکعب روبیک را برعکس بگیرید به طوری که لایۀ آخر ( سطح زرد رنگ ) (رنگ مخالف رنگ آغازی شما (سفید )) در  سطح بالایی مکعب قرار بگیرد.

1- شکل دادن بصورت علامت جمع (+)
اکنون باید در سطح لایه آخر ( همان سطح زرد رنگ) لبه‌ها رو طوری قرار بدهیم که تشکیل یک علامت مثبت(+) رو بدند.  شکل زیر حالت‌های متفاوتی که ممکن است به وجود بیاید را نشان می دهد.
نکته: در این شکل سه مکعب پایینی در  تصویر سطح جلویی شما محسوب می شود و در واقع شما  در این تصویر از بالا به "مکعب روبیک" نگاه می کنید.

شکل دادن بصورت علامت جمع

حالت اول حالتی هست که می‌خواهیم به آن برسیم.
در حالت دوم از الگوریتم  الگوریتم و در حالت سوم از الگوریتم الگوریتم استفاده کنید.
درحالت چهارم در حقیقت ترکیبی از حالت‌های 2 و 3 هست. در این حالت می توانید الگوریتم اول را اجرا کنید بعد یکی از حالت‌های 2 یا 3 به وجود می آید که با اجرای الگوریتم مناسب داده شد علامت جمع (+) ایجاد کنید.

2- قرار دادن  چهار گوشه لایۀ آخر فقط در مکان خودشان
نکته: در این مرحله بدون درنظر گرفتن جهت قرار گرفتن هر گوشه‌ها فقط آن‌ها رو سر جاهایشان می گذاریم.
در این قسمت تنها 2 حالت ممکن هستش:
الف) دو گوشه نزدیک به هم نیاز به جابجایی داشته باشد. برای جابجایی اون‌ها مکعب روبیک رو طوری می گیریم که دو گوشه‌ مورد نظر در سمت راست و بالای مکعب قرار بگیرن و الگوریتم الگوریتم  را اجرا می کنیم.
ب) گوشه‌های دور از هم (به صورت قطری) نیاز به جابجایی داشته باشد. در این حالت همان الگوریتم قبلی را دو مرتبه اجرا می کنیم. امیدوارم این مرحله را هم به سلامتی طی کرده باشید . سخت نیست مطمئن باشید  ولی برای کسانی که تازه کارند ممکن است کمی طول بکشد ولی اصلا نگران نباشید .

3- مرتب کردن گوشه‌های لایۀ آخر
در این قسمت به جز حالت کاملا درست لایه زرد رنگ (مرتب بودن گوشه‌ها) هفت حالت مختلف دیگر ممکن  است که در شکل زیر آمده است .

مرتب کردن گوشه‌های لایۀ آخر

در حالت اول الگوریتم   الگوریتم

درحالت دوم الگوریتم    الگوریتم

 و در حالات دیگر  ترکیبی از این 2 الگوریتم را استفاده می کنیم. اگر به غیر از دو حالت اول و دوم آمد شما باید کاری کنید که یکی از این دو حالت بوجود بیاید . چطوری ؟ با استفاده از یکی یا هر دو  الگوریتم داده شده و با کمی تجربه برای دادن سرعت به شما .


4- مرتب کردن لبه‌های لایۀ آخر
در این قسمت هم به جز حالت درست (مرتب بودن کل مکعب) چهار حالت دیگر هم ممکن هست که در شکل زیر می‌بینید.

مرتب کردن لبه‌های لایۀ آخر


برای حالت اول الگوریتم    الگوریتم

و برای حالت دوم الگوریتم الگوریتم

 رو استفاده می کنیم.
در حالت‌های دیگر که احتمال بوجود آمدنشان یک دهم است با اجرای هر کدوم از الگوریتم‌های بالا به یکی از حالت‌های اول و دوم می رسیم که با اجرای الگوریتم مناسب داده شده  لبه‌ها مرتب شده و مکعب روبیک کامل می شود.

مکعب روبیک کامل می شود

امیدوارم تمام مراحل را به درستی طی کرده باشید . بعضی ها می گویند این روش ها کار نمی کند و ما را سر کار گرفته اند ولی بهتر است بدانید که خودم این روش را کامل کرده ام و مطمئن باشید که کار خواهد کرد . ضمنا اگر واقعا در این مورد اشکال داشتید من یه سی دی آموزشی تصویری که خودم اونو  تنظیم کردم را برایتان می فرستم . یه وقت فکر نکنید من این مطلبو برای این سی دی فرستادم  بهتر است بدانید که تا حالا خیلی ها فقط با خواندن این مطلب یه روبیک سولور شدن .یکی مثل خودم . البته من متن انگلیشو خوندم و کلی واسه ترجمش زحمت کشیده ولی الآن که گوگل ترنسلیت آمده کار ها رو خیلی آسان کرده  . در ضمن قیمت هر سی  آموزشی ۷۰۰۰ تومان است که برای درخواست اون می تو نید با ایمیلم با نشانی Derayat1@yahoo.com  برقرار کنید . اگر هم هر سوال از هر قسمتی داشتید در قسمت نظرات بنویسید . ما پاسخگو شماییم .

مکعب روبیک کامل

مکعب روبیک کامل

موفق و موید باشید .

مکعب روبیک و درایت پنهان

/ 0 نظر / 65 بازدید