اقتصاد و اشتغال :

عبدالرضا شیخ‌الاسلامی درباره نشست اخیر شورای‌عالی اشتغال، گفت: تسهیلات 11هزار میلیارد تومانی مصوب شورای‌عالی اشتغال برای پرداخت طرح‌های نیمه‌تمام بنگاه‌های زودبازده، تکلیفی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، وزیر کار و امور اجتماعی تصریح کرد: بانک‌های عامل موظف هستند تا آذرماه امسال تسهیلاتی را که برای بانک‌ها تکلیف شده است به بنگاه‌های زودبازده تخصیص دهند. به گزارش همشهری، این اظهارنظر صریح وزیر کار و امور اجتماعی واکنشی است به اظهارنظر چند روز قبل محمود بهمنی رئیس‌کل بانکمرکزی که در گفت‌وگو با فارس، تسهیلات اشتغال را غیرتکلیفی و پرداخت آن را در گرو افزایش سرمایه بانک‌ها دانسته بود.

این گزارش می‌افزاید: در نشست 2روز پیش شورای‌عالی اشتغال، بانک مرکزی درخصوص تعیین سهم منابع بنگاه‌های زودبازده و تسهیلات مصوب برای طرح‌های تأیید شده در بانک‌های عامل و تأمین سرمایه در گردش طرح‌ها با درنظر گرفتن اولویت‌بندی گزارشی ارائه کرده که جزئیات آن هنوز اعلام نشده است. پایگاه اطلاع رسانی رئیس‌جمهور در خبری کوتاه اعلام کرد: در نشست شورای‌عالی اشتغال درباره تأمین اعتبار برای طرح‌های نیمه‌تمام بنگاه‌های زودبازده و طرح‌های جدید، از سوی بانک‌های عامل، بحث و تصمیم‌گیری شد.

افزون بر بالاگرفتن مناقشه بین بانک مرکزی و وزارت کار و امور اجتماعی بر سر تکلیفی بودن یا نبودن تسهیلات بنگاه‌های زودبازده، اختلاف 2هزار میلیارد تومانی تسهیلات اشتغال زایی هم مزید بر علت شده است. پیش‌تر معاون وزیر کار حجم تسهیلات احتمالی برای ایجاد اشتغال را 11هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود اما وزیر کار و امور اجتماعی می‌گوید: 13هزار میلیارد تومان تسهیلات برای طرح‌های جدید بنگاه‌های زودبازده مصوب شد.

او گفت: تسهیلات یادشده برای اجرای طرح‌های نیمه تمامی است که در سال‌های قبل بخشی از تسهیلات را دریافت کرده‌اند. همچنین طرح‌های نیازمند به سرمایه در گردش و بنگاه‌هایی که به مرحله قرارداد رسیده‌اند نیز در این طرح قرار دارند.
شیخ‌الاسلامی ادامه داد: پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی به بنگاه‌های زودبازده براساس تصمیمی است که از سال 84 از سوی وزارت کار و امور اجتماعی و با توافق بانک مرکزی گرفته شده است.

خبر دیگر اینکه وزیر کار گفته است: نرخ بیکاری هنوز از سوی مرکز آمار ایران اعلام نشده است و من هیچگونه پیش‌بینی‌ای برای این نرخ ندارم. این در حالی است که مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در سال 1388 را 11.9 درصداعلام کرده است

/ 2 نظر / 20 بازدید

فقط دعا مي تواند قضا و قدر را هم در گذشته و هم در آينده تغيير دهد . تا جاييكه كارهاي كرده ، ناكرده شوند . گويي كه هرگز انجام نشده اند.استاد ایلیا میم دروب لاگ آمین می ماند فیلم را تماشا کنید: http://aminmimanad.mihanblog.com